5 NAWYKÓW UTRUDNIAJĄCYCH SPRZEDAŻ

Niezależnie, czy masz talent do sprzedaży, czy umiejętność ta została przez Ciebie nabyta, możesz paść ofiarą nawyków, które nieświadomie zostały przez Ciebie wypielęgnowane. To właśnie one, a nie konkurencja, wysoka cena czy „trudny klient”, stoją za brakiem zamknięcia sprzedaży.

Poznaj 5 najpopularniejszych nawyków, które utrudniają sprzedaż:

1. Obwinianie innych. Ostatnio nie udało Ci się sfinalizować sprzedaży, bo klient był skąpy, dziś winny jest Twój szef, bo nie chciał zgodzić się na rabat, a jutro winę poniesie konkurencja, bo ma lepszą cenę. Wszyscy mamy skłonność do obwiniania innych za nasze porażki. Aby uwolnić się od tego nawyku, następnym razem, kiedy coś pójdzie nie po Twojej myśli, zdobądź się na szczerość wobec siebie i zastanów się, co mogło być zrobione lepiej, w którym miejscu został popełniony błąd. Nie żałuj sobie samokrytyki. Wyciągnij wnioski i następnym razem postąp inaczej.

2. Złe nastawienie. Nasz naród nie należy do optymistów, a narzekanie mamy zakodowane w DNA. Zapomnij o tym jednak, jeśli chcesz osiągać sukcesy. Pozytywne podejście daje energię do działania, a autentyczny optymizm jest zaraźliwy, dlatego nawet jeśli trafisz na „trudnego klienta”, zachowując dobre nastawienie, prawdopodobnie przejmie on od Ciebie pozytywne wibracje. Pamiętaj, że pogodą ducha i szczerym uśmiechem szybciej zbudujesz relacje.

3. Pomijanie trudnych tematów.  Niektóre rozmowy mogą być kłopotliwe i naturalnym jest, że człowiek stara się od nich wymigać. Długość umowy, opłata wpisowa, opłata za zawieszenie karnetu. Nie unikaj ich. Przygotuj sobie schemat trudnej rozmowy, wypisz niewygodne pytania, które może zadać Ci klient i ułóż do nich odpowiedzi. Nawet jeśli na początku będzie Ci sprawiało trudność mówienie o tym, to z każdym następnym razem zauważysz, że trudne tematy, tak naprawdę, nie są wcale trudne.

4. Brak wiary w usługę.  Nie można przekonać kogoś do czegoś, w co samemu się nie wierzy. I dokładnie tak samo jest w sprzedaży. Jeśli nie wierzysz, że trening z Tobą jest wart swojej ceny, nikomu go nie sprzedaż. Jeśli uważasz, że cena karnetu jest za wysoka, w stosunku do jakości jaką oferuje Twój klub, nie sfinalizujesz sprzedaży. Żeby inni mogli Ci uwierzyć, najpierw Ty musisz w to uwierzyć.

5. Brak finalizacji.  Wszystko idzie doskonale, bez problemu przechodzisz kolejne etapy procesu sprzedażowego, wydaje Ci się, że masz już klienta w kieszeni, jednak na koniec następuje wielkie rozczarowanie. Nie dochodzi do finalizacji. Wydawałoby się, że przecież wszystko zostało zrobione dobrze, ale czy na pewno? Sprzedawcy często boją się wykonać ostatni krok sprzedaży i liczą, że klient sam poprosi o umowę do podpisania lub wyciągnie portfel. Jednak nie zawsze tak jest, dlatego pomimo świetnej prezentacji oferty, wiele rozmów nie kończy się finalizacją. Pamiętaj, aby na koniec podsumować rozmowę z klientem i śmiało przejść do formalności. Nie bój się odmowy. Jeśli prawidłowo rozpoznasz potrzeby klienta i zdobędziesz jego zaufanie, to z pewnością nie usłyszysz „nie”. 

Największym błędem w sprzedaży jest schematyczne myślenie. Pamiętaj, że nawyki mogą Cie uratować, ale mogą też zgubić.

2019-09-02T16:51:40+00:00Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl