5 SPOSOBÓW NA EFEKTYWNE WYKORZYSTANIE SEZONU WAKACYJNEGO W KLUBIE FITNESS

Marzeniem każdego przedsiębiorcy jest biznes, który pracuje na wysokich obrotach przez cały rok – jak dobrze naoliwiona maszyna. Jednak niemal w każdej branży pojawiają się tzw. okresy spowolnienia. W naszym fitness biznesie niewątpliwie takim czasem są wakacje. Klienci wyjeżdżają na urlop lub wybierają aktywność na świeżym powietrzu. Mniejsza ilość regularnie ćwiczących osób sprawia, że poziom motywacji pracowników znacznie się obniża. Lato zaczynają traktować jak czas odpoczynku i „błogiego lenistwa”, po którym ciężko wrócić na „właściwe tory”. Często słyszę, że wakacje to w klubie fitness „okres ogórkowy”. Czy tak faktycznie jest? Uważam, że wcale nie musi tak być. Aby jednak okres urlopowy nie był czasem wegetacji i zastoju, warto wdrożyć rozwiązania, które pozytywnie wpłyną na efektywność pracy zespołu oraz rozwój klubu. Jakie to rozwiązania? Poniżej przedstawiam klika pomysłów, które przygotowałem specjalnie dla Ciebie. 

1. Wysuń się na prowadzenie. Najlepsi kolarze jadąc pod górę często mówią sobie: „Jest mi bardzo ciężko, ale innym też jest ciężko, inni też mają pod górę”. Najczęściej właśnie na podjazdach czołówka stara się urwać i odjechać od peletonu. Nie wierzysz? W dniach od 3 do 9 sierpnia możesz się o tym przekonać obserwując jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów kolarskich na świecie. Mowa oczywiście o Tour de Pologne. Ale teraz nie o nim. Nie czekaj, zacznij już od dziś powtarzać sobie i swojemu zespołowi, że Wasza konkurencja w okresie letnim też ma pod górę. Tym samym pierwszym krokiem do dobrego przepracowania wakacji jest wewnętrzne nastawienie, czyli przekonanie o tym, że to najlepszy moment, aby wyrwać się z peletonu konkurentów i wyjść na prowadzenie.

2. Wykorzystaj mniejszy tłok. Oczywiście prawdą jest, że w sezonie letnim dużo osób idzie na urlop. Można nawet przyjąć, że zdecydowana większość. Tym samym mogło by się wydawać, że trudniej jest „złapać” klienta i umówić się z nim na spotkanie. Nic bardziej mylnego. Pamiętaj, że liczba „sprzedawców” zabiegających o meeting jest w tym okresie zdecydowanie mniejsza. To oznacza, że z racjonalnego punktu widzenia znalezienie i rozmowa z potencjalnym klientem powinna być nawet łatwiejsza niż poza okresem urlopowym.

3. Zadbaj o relacje z klientami. Jednym z najważniejszych zadań, które stoją przed Tobą oraz całym Twoim zespołem jest utrzymywanie pozytywnych relacji z klubowiczami. Dobrze jest więc wykorzystać ten czas na dłuższą rozmowę z każdym klientem w klubie, aby lepiej ich poznać i zbadać ich poziom zadowolenia z dotychczasowej współpracy. To doskonały moment, aby znając opinię klubowiczów, dokonać zmian na lepsze.

4. Znajdź czas dla swoich ludzi i przygotuj ich na nadchodzący sezon. Odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz spędzać godziny i dni w „sezonie” na uruchamianiu wciąż nowych rekrutacji i rozmowach z kolejnymi kandydatami. A może jednak warto zarezerwować czas dla każdego członka z zespołu osobno i dla wszystkich razem? Możecie podsumować dotychczasowe działania, zrobić kreatywną burzę mózgów i opracować strategię pracy na drugą połowę roku. Zadbaj również o integrację. Zorganizuj wspólne ognisko, wycieczkę rowerową lub inne tego typu spotkanie. Pamiętaj, zgrany team działa bardziej efektywnie. Wykorzystaj również ten wakacyjny czas na poszerzanie wiedzy i umiejętności Twojego zespołu. Lato to genialny okres na rozwój. Żaden, nawet najlepszy pracownik nie powinien stać w miejscu. Nie bez powodu mówi się, że gdy stoisz w miejscu, to tak naprawdę się cofasz! Zmienia się rynek, zmieniają się klienci, zmieniają się Twoje usługi. Pomyśl o szkoleniach z zakresu obsługi klienta czy sprzedaży. Wyższe kwalifikacje pracowników to większa efektywność ich pracy, ale także większa motywacja oraz lojalność wobec pracodawcy.

5. Zadbaj o klubowy wizerunek. Sezon letni to bez wątpienia doskonały czas na wszelkie działania związane z marketingiem i PR. Wykorzystaj go organizując sesję zdjęciową Twojego zespołu lub kręcąc film reklamowy. Opracuj strategię marketingową na kolejne pół roku, przygotuj materiały, które będziecie wykorzystywać w następnych miesiącach. Takie działania nie przełożą się bezpośrednio na Twoje wyniki finansowe „tu i teraz”, ale bez wątpienia wpłyną na rozpoznawalność i pozytywny wizerunek klubu.

Podsumowując, lato tylko z pozoru wydaje się być sezonem martwym. Przeczytaj zatem jeszcze raz ten artykuł i zaplanuj działania, które pozwolą Ci wykorzystać ukrytą w nim siłę.

2019-07-19T18:00:54+00:00Subscribe to our newsletter

FreshMail.pl